środa, 29 kwietnia 2015

Dziennik przygód dla chłopaków.

Ostatnio jak byłam na zakupach w biedronce, stałam w dość długiej kolejce, na szczęście stałam obok regału z książkami :) A że wiem, że tam zawsze coś ciekawego znajdę za parę groszy, to postanowiłam trochę poszperać i znalazłam bardzo fajną książkę dla dzieci. Kiedy tylko ją zaczęłam przeglądać, wiedziałam, że ją kupię. Można w niej znaleźć masę zabaw

sobota, 25 kwietnia 2015

Kreatywnie na balkonie.


Ostatnio zrobiło się bardzo ciepło i słonecznie, dlatego też fajnie by było, aby dzieciaki spędzały jak najwięcej czasu na dworze. Ale czy my mamy na to czas? No nie bardzo, mówię tu o przypadkach, gdy ktoś mieszka w bloku i nie ma własnego ogródka. Bo wiadomo -masz ogródek (jak dla mnie marzenie ) to i dzieci mogą od samego rana urzędować na dworze. Wygonią się, wybrudzą, będą mieć milion pomysłów na minutę co można by zrobić i gdzie pójść, a wieczorem pójdą spać :) U nas tak to wygląda kiedy Eryk spędza czas u dziadków- wieczorem

piątek, 24 kwietnia 2015

Jak wspierać rozwój mowy u naszego dziecka?

Od momentu narodzin dziecka, każda mama z utęsknieniem czeka na jego pierwsze słowo. Powtarzamy jak katarynki ma-ma, ta-ta, ba-ba czy la-la i czekamy, kiedy to nasze maleństwo coś powtórzy. Dla nas tak banalne wyrazy, a dla dziecka??? Dla dziecka nauczenie się wypowiedzenia pierwszych słów, to ogromna praca. Ono od samego początku obserwuje i rejestruje, to co się dookoła niego dzieje. Dziecko wychwytuje z wszystkich dźwięków, które do niego docierają, pewne regularności, coś co się powtarza, krótkie zdania oraz pojedyncze słowa, a następnie uczy się łączyć je z daną sytuacją czy osobą. Dlatego tak ważne jest co i jak mówimy do naszych pociech.

środa, 22 kwietnia 2015

"WIERSZYKI PRZEDSZKOLAKA"

W ostatnim poście pisałam, dlaczego warto czytać dzieciom wiersze, w dzisiejszym chciałam Wam zaprezentować książeczkę pełną zabawnych rymowanek. Jest to zbiór znanych i nieznanych wierszyków, pełen barwnych ilustracji, które z pewnością spodobają się waszym pociechom.

piątek, 17 kwietnia 2015

Dlaczego warto czytać dzieciom wiersze.



" Wpadła gruszka do fartuszka, 
A za gruszką dwa jabłuszka, 
A śliweczka wpaść nie chciała, 
Bo śliweczka niedojrzała!"


Każdy z nas chyba pamięta ten wierszyk. Uczono go nas w przedszkolu, a teraz my mówimy go swoim pociechom, oraz wiele innych zasłyszanych rymowanek. Dzieci je lubią, bo są krótkie i melodyjnie brzmią.
Warto czytać dzieciom wiersze, gdyż kształtuje to u nich słuch fonematyczny. Czyli nasze pociechy

Zatkane kanaliki łzowe - historia Lili.

Oczy noworodka są bardzo wrażliwe i skłonne do podrażnień, dlatego też należy je przemywać wodą przegotowaną lub roztworem soli fizjologicznej co najmniej raz dziennie. Czasami zdarza się tak, że oczy dziecka cały czas ropieją. Powodem tego mogą być zatkane kanaliki łzowe. 

    Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu maluszka, normalnie spływają kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Jednak im młodsze jest dziecko, to kanaliki są węższe, czasem jest tak, że nie przepuszczają

środa, 15 kwietnia 2015

Penne z kurczakiem, pieczarkami i szpinakiem.

Składniki:
- 400 g piersi z kurczaka,
 -250 g pieczarek,
- 1 średnia cebula,
- łyżka masła, 
- 0,5 litra bulionu
- szpinak mrożony około 200 g, 
- mała śmietana 18%, 
-1 łyżka mąki pszennej, 
- makaron penne,
- ser żółty, 
- sól, pieprz, olej.

Rotawirusy - szczepić czy nie szczepić?

źródło:www. babycare.net.pl
Rotawirusy - szczepić czy nie szczepić? Przed takim dylematem staje każda matka, w pierwszych tygodniach życia swojego dziecka. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, ale zalecane, jest płatne i kosztuje około 600-700 zł w całości, ale czy jest konieczne?
Decyzję trzeba podjąć szybko, bo przed upływem 12 tygodnia życia dziecka, szczepienie jest doustne i wykonywane w dwóch lub trzech dawkach, cykl należy zakończyć w 24 (dwie dawki )lub 26 ( trzy dawki ) tygodniu życia dziecka.

niedziela, 12 kwietnia 2015

Mania mała ogrodniczka.





Książka przedstawia przygody ośmioletniej Mani, która wraz z rodziną pewnego dnia przeprowadza się do domku jednorodzinnego na wsi. Mają tam duży ogród i planują jak go urządzić. Poznają tam panią Rozalie, która uczy ich jak oraz kiedy siać i sadzić konkretne rośliny, kiedy rosną i jak o nie dbać. 
Dzieci zapoznają się z przyrodą, poznają nazwy kwiatów, warzyw i drzew, poznają zwierzęta zamieszkujące ogród i ich zwyczaje. Książka jest niesamowitą wyprawą po ogrodzie, uczy wielu ciekawych rzeczy.

sobota, 11 kwietnia 2015

Urządzamy pokój dziecka - inspiracje część 1.



Każdy z nas, kiedy był mały marzył o pięknym pokoju. Kolorowym, z pięknymi mebelkami, akcesoriami które nadawałyby klimat naszemu małemu azylowi. 
Teraz kiedy jesteśmy rodzicami, pragniemy aby nasze dzieci miały idealny własny kącik w domu. Miejsce, w którym śpią, odpoczywają, bawią się... takie ich własne miejsce.  
Wydawałoby się, że urządzenie pokoju dla własnego dziecka to łatwizna... każda mama ma miliony pomysłów, a gdy przychodzi się zastanowić dokładnie co i jak ma wyglądać ogarnia nas pustka, wszystkie pomysły się mieszają i powstaje chaos, a nie oaza spokoju.

Musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach planując remont u naszej pociechy:

czwartek, 9 kwietnia 2015

Mały ogrodnik - czyli sadzimy tuje :)

Dzisiaj krótki fotopost, wspomnienie z wczesnej jesieni, kiedy to moi dwaj mężczyźni sadzili tuje u babci :)
Oczywiście zarówno tata jak i syn bardzo ciężko pracowali, współpraca była tu najważniejsza. Eryk zdobywał nowe doświadczenie, był z siebie bardzo dumny, że pomaga tacie i wiedział, że to co robi to bardzo ważne zadanie, które musi dobrze wykonać. A mianowicie musiał podlewać nowo zasadzone drzewka :)

środa, 8 kwietnia 2015

Autoagresja u dziecka.




Znalezione obrazy dla zapytania bicie głową u dzieci
Każda mama dla swojego malucha chce jak najlepiej, gdyby mogła to i przysłowiową gwiazdkę z nieba mu podarowała. Chcemy aby nasze dzieci były szczęśliwe i niczego im nie brakowało. Jednak czasami stajemy przed trudnym zadaniem i musimy po prostu powiedzieć -NIE... 
Oczywiście uzasadniamy naszemu dziecku dlaczego czegoś nie można, jednak zazwyczaj im mniejsze dziecko, tym mniej to rozumie. Jedyne co do niego dociera to to, że mu czegoś nie wolno lub, że czegoś nie dostanie co akurat chce.

sobota, 4 kwietnia 2015

Wiosna wiosna.... a szafa maluszka pusta...

Już jest wiosna....teoretycznie, bo u nas jak na razie zrobiło się strasznie zimno i zimowe kurtki wróciły do łask :) Podobno ma być coraz cieplej, jak to mówi Eryk: Yuuupiii !!! :) 
Coraz cieplej i cieplej, więc ubieramy się też lżej, nie zakładamy już tylu rzeczy na siebie co zimą.
Jeśli chodzi o mnie czy partnera to coś w szafie zawsze się znajdzie, choćby przetrwać te pierwsze dni wiosny, ale jeśli chodzi o dzieci.... no to nie oszukujmy się, z poprzedniego sezonu im ubrań nie założymy, bo się po prostu w nie, nie zmieszczą - dzieci rosną cały czas :).

środa, 1 kwietnia 2015

Magiczne słowa: proszę, dziękuję oraz przepraszam.

Kiedy dziecko zacząć uczyć posługiwania się zwrotami: proszę dziękuję oraz przepraszam?
Jak do tego się w ogóle zabrać? Uczyć wierszyków? Pokazywać na pacynkach? Z jakich mądrych poradników korzystać? No dziecko przecież musi być kulturalne bo co sobie ludzie pomyślą.

Ostatnio jak była u mnie koleżanka to dała mojemu synkowi takie małe autko w prezencie. On oczywiście uradowany, podekscytowany z wielkimi oczami bierze to autko od niej i mówi: Dzięki! I już go nie było, szybko pobiegł do kolekcji swoich mini pojazdów i zaczął się bawić nowym nabytkiem :)